Mallorca (Malorka) - Východní pobřeží

Východní pobřeží ostrova Mallorca (Malorka) je plné malých zátok, které jsou často dobře skryty. Vysoké útesy nabízejí turistům krásné vyhlídky a z majáku na kopci Capdepera je za dobrého počasí možno spatřit Menorcu. Východní pobřeží není tak turisticky oblíbené jako to jihozápadní. V červenci a srpnu je zde návštěvníků mnoho, ale po zbytek roku je oblast poměrně klidná. Velkou atrakcí východního pobřeží jsou tři jeskynní útvary v Arta, Drac a Hams. Na nejvyšším vrcholu Serra de Levant, ze kterého je výhled téměř na celý ostrov, stojí starý klášter a zřícenina hradu Castell de Santuari. Nejseverněji na východním pobřeží leží vesnička Cala Ratjada. Kdysi poklidná rybářská vesnice je dnes oblíbeným letoviskem zejména u Německých turistů, neboť v okolí vesničky se nacházejí krásné pláže Cala Guya a Cala Molto.

Rybářská vesnice Porto Cristo byla založena pravděpodobně ve 13. století a byla také přístavem Manacoru. Nachází se zde jeden z nejlépe chráněných přístavů na ostrově Mallorca (Malorka). Dnes rušné letní letovisko bylo v roce 1936 za občanské války svědkem vylodění 12 000 mužů, kteří začali přístav okupovat. Okupace však trvala pouze několik týdnů a všichni vojáci z Menorcy byli opět vyhnáni. Vesnička si zachovává svou tradiční atmosféru. Pro turisty se tu nachází akvárium plné exotických ryb z celého světa.

Nedaleko města se rozléhá jeskyní komplex Coves del Drac (Dračí jeskyně). Jeskyně nejspíše měří 2 kilometry a uprostřed všech chodeb se nachází jezero Llac Martel, které je pojmenováno po svém objeviteli. Jeskyně byla objevena teprve v roce 1896 francouzskými geology. Největší zajímavostí jeskyně, kromě bohatých krápníků, je největší z podzemních jezer, které se svou délkou 177 metrů, šířkou 40 metrů a hloubkou 30 metrů řadí k největším pozdemním jezerům na světě. Jeskyně jsou zábavně pojmenovány a denně zde hrají hudebníci na loďkách.

Další jeskyně Coves Dels Hams získali své jméno podle zdejších stalaktitů, které připomínají háček na ryby. Najdeme je 3 kilometry severně od Porta Crista. Ze všech třech jeskynních komplexů je tento nejmenší. Coves Dels Hams má také své podzemní jezero a sedm hlavních slují. V jeskyních se nalézají průzračné stalaktity a stalagmity. V průběhu roku se zde konají světelné show, pro které je tato jeskyně jako stvořená.

Manacor je průmyslové město, rodiště tenisové hvězdy Rafaela Nadala. Dnes je to druhé největší město na ostrově Mallorca (Malorka). Historické centrzum města bylo nedávno opraveno a hlavní zajímavostí je Església Nostra Senyora Verge dels Dolors, rozsáhlý kamenný kostel ze 13. století, který byl postaven na místě staré maurské mešity. Další významnou památkou je Convent de Sant Vicenc Ferrer, klasický barokní klášterní komplex z konce 16. století. Většina návštěvníků ale zavítá do závodu na výrobu umělých perel Perlas Majorica. Během prohlídky závodu se můžete seznámit s výrobním procesem. Jen pro zajímavost - umělé perly vydrží déle než pravé a jsou od nich také prakticky nerozeznatelné.

Zájezdy na Mallorcu

Zájezdy pořádá:
CK Mayer + Crocus,
Heydukova 1589/6, 180 00, Praha 8
tel: 241 432 483
mob: 777 845 575
www.ckmayer.cz
www.poznavaci-zajezdy.cz