Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca se stala hlavním městem Baleárských ostrovů v roce 1983. Dnes žije v Palma de Mallorca 300 tisíc obyvatel. Palma de Mallorca leží v krásném zálivu Badia de Palma, jenž se táhne 20 kilometrů hluboko do jihozápadního pobřeží. Palma je významným středomořským přístavem. Díky turistickému ruchu se z Palmy stalo velkoměsto. Do své dnešní podoby byla Palma de Mallorca vytvářena od roku 1230, kdy město dobyl Jaume I., který nechal strhnout většinu maurských budov. Z nich zbyly pouze Arabské lázně. První opevnění města zde však nejspíše vzniklo už ve 4. století n. l., kdy si zde Římané založili svůj opěrný bod Palmerii.

Palma de Mallorca Moderní město nabízí turistům bohaté vyžití. Město žije bohatým nočním životem, konají se zde cikánské trhy, hned vedle můžete navštívit značkové obchody. V centru Palma de Mallorca najdete mnoho obchodních center, zmodernizované staré budovy, křivolaké uličky, fontány, zahrady a sochy, to vše obklopené zbytky starých středověkých hradeb. Najíst se můžete v tradičních španělských restauracích nebo v rychlých občerstveních.

Palma de Mallorca Většinu historických památek najdeme v úzkých uličkách starého města. Největší dominantou města je katedrála La Seu. Na velké ranně gotické katedrále se započalo pracovat již v roce 1230, ale práce trvaly až do 17. století. Je postavena ze zlatohnědého patinovaného pískovce. Má tři portály a u jižního průčelí dvě věže, které jsou 67,5 metrů vysoké. Místní zvonice měří 47,80m a má devět zvonů. Po zemětřesení v 19. století musela být katedrála rozsáhle zrekonstruována. V katedrále spatříte i jedno z největších růžicových oken na světě. Jeho průměr je 13,3m a je obklopeno velkým množstvím menších barevných okének. Jižně od katedrály naleznete Parc de la Mar. Park je vhodným místem k odpočinku od rušného palmského nábřeží. Jezírko v parku bylo zvláštně upraveno tak, aby se v něm zrcadlila katedrála.

Palma de Mallorca Přímo proti chóru katedrály stojí Biskupský palác, ve kterém se nachází Museum Diocesa (Diecézní muzeum). V místních sbírkách je historie celého světa. Mezi nejznámější exponáty patří autogramy Napoleona a královny Viktorie, inkunábule, mince a keramické předměty. Ve druhém místním muzeu Museu de Mallorca, které se nachází v budově ze 17. století na Carrer de Portella, jsou vystaveny archeologické nálezy, umělecká díla, artefakty muslimské kultury, řezbářská díla a sbírka gotických maleb.

Naproti katedrále se nachází Palau de Almudaina, který byl kdysi římskou citadelou a maurským královským palácem. Prostory paláce nyní slouží k vystavování národního dědictví a vojenských záležitostí. Při prohlídce můžete spatřit trůnní místnost ze století 13. a královskou kapli svaté Anny.

V roce 1426 započala stavba Palmské burzy Sa Llotja. Budova je postavena v gotickém stylu a je ověnčena řadou vroubkovaných věží. Dnes budova slouží jako galerie. Hned vedle stojí Consolat del Mar, který je dnes sídlem baleárské ostrovní vlády a dříve sloužil jako soud. Jedna z mála pozůstalostí po vyhnaných Maurech jsou přes 1000 let staré arabské lázně na Carrer Serra. Lázně jsou rozděleny do dvou komor. Jedna sloužila pro horkou páru a byla vytápěna podlahou, druhá komora sloužila jako chladící.

Na Place Sant Francesc naleznete dosud fungující klášter Convent de Sant Francesc. V klášteře se nalézá hrobka maklérského hrdiny Ramona Llully. Před klášterem stojí socha jiného známého Mallorčana Fra Junípera Serra, který stojí u základů prvních misií v Kalifornii.

Na kopci západně od Palmy stojí kruhový hrad Castell de Bellver a dominuje celému okolí. Po svém postavení v roce 1309 byl využíván jako letní sídlo španělských králů a později jako politické vězení. Je obklopen hladkými hradbami a příkopem. Uvnitř stojí volně jedna okrouhlá věž, přičemž další tři věže jsou zakomponovány do pevnostního komplexu. Na Mallorce jsou velmi známé dva trhy. Baratillo je bleším trhem a koná se každé sobotní ráno na Avinguda Gabriel Almar y Villalonga. Je plné haraburdí, ale můžete zde nalézt i vzácné umělecké kousky. Druhý známý trh Mercat Olivar se koná na Place del Olivar. Je zastřešené a obchoduje se zde s nepřeberným množstvím zeleniny, ovoce, ryb a masa. K navštívení Palmy je nejvhodnější jaro, začátek léta a podzim, kdy jsou ve městě velmi příjemné teploty.

Zájezdy na Mallorcu

Zájezdy pořádá:
CK Mayer + Crocus,
Heydukova 1589/6, 180 00, Praha 8
tel: 241 432 483
mob: 777 845 575
www.ckmayer.cz
www.poznavaci-zajezdy.cz